یکشنبه . 29 سپتامبر 2013 . ساعت: 13:06

چگونگی نقد

 

 

در یک جمع بندی ساده و کلی برای ارائه و معرفی یک اثر و نقد آن می توان به شکل زیر عمل نمود:
الف- معرفی اثر:
۱-  در معرفی یک اثر، ابتدا باید ویژگی های کتاب شناختی آن ذکر شود. این ویژگی ها شامل: عنوان اثر،  نویسنده اثر، مترجم ( در صورتی که دارای مترجم باشد)، ناشر اثر، مکان نشر اثر، سال انتشار اثر، نوبت چاپ اثر، تعداد صفحات اثر، دارا بودن نمودار یا تصویر در اثر، بهای اثر.
۲-  معرفی مندرجات و مباحث اثر: در اینجا منتقد یا معرف اثر به محتویات و مندرجات کتاب مبتنی بر بخش ها یا فصل های آن می پردازد. مثلاً ذکر می کند که این اثر دارای ۳ بخش اصلی است که در هر بخش مثلاً ۴ فصل وجود دارد که محور  بحث در این بخش عبارت است از: ……………….  و فصل های این بخش عبارتند از: ………………. سپس به بخش بعدی با همین روال اشاره می کند.
۳- چنانچه معرف کتاب قصد نقد کتاب را ندارد، می تواند در یک جمع بندی به ارزیابی اثر مبتنی بر مباحث، میزان سودمندی مباحث و بهره برداران احتمالی اثر پرداخته و نقاط قوت و ضعف را به شکل کلی بیان نماید.
ب- نقد اثر: شیوه های مختلفی برای نقد یک اثر وجود دارد. که در اینجا به یکی از آن شیوه ها اشاره می کنیم. این روش نقد به سه شکل زیر بیان می شود:
۱-  نقد صوری: این نقد به بررسی شیوه نگارش اثر، کیفیت چاپ، غلط های املائی یا نگارشی، صفحه بندی، نحوه چینش مطالب و زمینه هایی از این دست اشاره دارد. در ضمن در اینجا تأکید بر رسم الخط فارسی است.
۲- نقد ساختاری: منتقد در این قسمت به روش برخورد صاحب اثر با موضوع و شیوه طرح مباحث می پردازد. مثلاً می تواند به محافظه کارانه بودن شیوه نگارش، روش بنیادی یا اساسی نویسنده و یا کاربردی بودن اثر در محکوم کردن یا تأیید یک موضوع و نظایر آن بپردازد. در اینجا شیوه دستیابی به مقصد برای به انجام رساندن بحث مورد تأکید است. در اینجا ترکیب مباحث و نحوه چینش به لحاظ تقدم و تأخر بحث نیز می تواند مورد توجه قرار گیرد.
۳- نقد محتوایی: منتقد در این قسمت به پیامی که اثر برای آن طراحی و تدوین شده است می پردازد و مطالب از جنبه تخصص مورد نقد و ارزیابی قرار گرفته و میزان موفقیت صاحب اثر در بیان مقصود مورد توجه قرار می گیرد. در اینجا این کلیت مورد توجه قرار می گیرد که آیا مباحث ارائه شده در بخش ها یا فصل های مختلف با موضوع فعالیت مرتبط است یا خیر؟
لازم به ذکر است در هر سه شکل نقد ذکر شده در بالا هم نقاط مثبت و هم نقاط منفی آورده می شود و منتقد برای ارائه یک نقد پخته و کارگشا باید برای اصلاح نقاط منفی اثر نیز راهکارهایی بیان نماید. در اینجا هدف از نقد، تخریب هیچکس نیست و مقصود طرح مباحث برای اصلاحات آتی است.
 

اضافه کردن دیدگاه جدید

کد امنیتی
این آزمون برای جلوگیری از ثبت محتوا توسط نرم افزارهای مخرب در این بخش قرار گرفته است.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.